вівторок, 3 жовтня 2023 р.

Години психолога

Прості прийоми, яким треба навчити дитину, для покращення її емоційного стану під час стресу

Коли ми перебуваємо під дією сильного або тривалого стресу, наші тіло та психіка виснажуються та потребують відновлення. Коли відновлення не відбувається, то розпочинаються процеси вигоряння та захворювання. Результатом перевиснаження від стресу можуть бути як фізичні хвороби (хронічні захворювання, простуда, мігрені тощо), так і психологічні (депресія, ПТСР, панічні атаки тощо). Тому дуже важливо навчити дітей регулювати рівень стресу, відновлюватися після виснаження від стресу. 

Більше пийте
Намагайтеся більше пити. Вода – другий за значущістю ресурс для життя після повітря. Крім того, що вона нормалізує обмінні процеси в організмі людини, вода також допомагає відрізнити справжній голод від несправжнього.
Навчіть дитину такому прийому: коли хочеться їсти, хай вип’є склянку води, якщо через пів години так само хотітиме їсти, значить, голод справжній.
Плануйте раціон
Скільки б продуктів у вас не було, привчіть дитину і себе планувати денне харччування. Дитині складно визначати поживну цінність, тому навчіть її контролювати періодичність.
- Повноцінний поживний сніданок, краще – з білками й жирами. Ще краще – не солодкий. Чим менше цукру буде вранці, тим збалансованішим буде раціон впродовж дня.
- Обід.
- Легка вечеря.
Дотримуйтесь очевидних принципів здорового харчування
Свіжі місцеві овочі та фрукти, зелень, м’ясо птиці, субпродукти та цільнозернові каші – значно корисніше за все, що продається в яскравих обгортках, особливо, біля кас.
Буде складно та привчайте дитину, що деякі продукти ведуть до розладів шлунково-кишкового тракту. Тому краще зменшити або взагалі виключити зі свого раціону каші та рафіновані олії, копчені ковбаси та сосиски, і особливо солодкі молочні продукти та фабричні солодощі.
Уникайте додаткового стресу
Так, звучить дивно. Тому що як можна уникнути стресу під час війни? Та тут мова йде саме про додатковий стрес – про всі «накручування» себе і дитини, про створення напруженої атмосфери в сім’ї тощо. Навчіть дитину дотримуватися інформаційної гігієни, попри все думати про хороше та планувати гарні події у своєму житті.
Додатковий стрес стимулює виділення кортизолу. Цей гормон в свою чергу вивільняє в печінці глюкозу. Рівень глюкози в крові підвищується і з’являється бажання щось з’їсти.
Більше рухайтеся
Розслабити організм допоможуть прості вправи. Річ у тому, що для розслаблення організму його потрібно напружити. Повністю розслабити м’язи, коли вони не були напружені, неможливо.
Тому навіть якщо немає можливості зробити просту руханку чи зарядку, навчіть дитину наступному прийому. Хай дитина приблизно на 10 секунд напружить усі м’язи – від маківки до п’яточок, а потім з повільним подихом розслабиться. Для гарного стійкого ефекту краще повторити кілька разів.
Лягайте спати за будь-якої нагоди
Люди звикли спати вночі, це нормальний стан людських біоритмів. Та якщо ночі тривожні і неспокійні, не стримуйте ані дитину, ані себе, і лягайте відпочивати вдень.
Якщо вдень не вдається заснути, то просто відкладіть або вимкніть усі джерела стресу – телевізор, гаджети, лептопи. Вони виснажують нервову систему на рівні із поганим сном. І це не те, що потрібно дитині і вам.
Прислухайтеся до свого тіла
«Усвідомлення» свого тіла – неймовірно корисна практика. Вона дозволяє знизити стрес і рівень тривожності. Робіть із дитиною прості вправи. Наприклад, стати босоніж на землю і відчути момент контакту – яка температура у землі, яка текстура, як стопа торкається поверхні, і усвідомити все це. Або дихайте за спеціальним 3 секундним ритмом: вдих, пауза, видих, пауза, і так по колу.
Вчіть дитину налаштовуватися на позитивний настрій
Для цього можна слухати улюблену музику, дивитись улюблені фільми. Можна записувати на аркуш паперу плани або мрії. Всі ці вправи варто робити не аби «зробити», а з увагою до себе..

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.